Cunoaste lumea

Noutăți

Un român a atacat online Marina Regală Britanică, NASA și Pentagonul şi a făcut public accesul

  •  
  •  
  •  

Inteligența și agerimea românilor în domeniul IT nu mai este o noutate, din contră, a devenit o spaimă a instituțiilor internaționale cu acces super securizat la sistemele lor de infomații. Hackerii români par a fi mai mult un soi de VIP-uri decât persona non grata! De cele mai multe ori, după ce sunt prinși, acestora li se oferă locuri de muncă poate chiar la instituțiile ale căror sisteme le-au interceptat!

Un caz care a făcut senzație acum câțiva ani, a fost cel al lui TinKode (sau Tinkode), poreclă sub care este cunoscut în lumea internetului românul Răzvan Manole Cernăianu.

AAEAAQAAAAAAAANAAAAAJDJmYjNmYTZjLTVjMGEtNDIwYS1hMzIzLWM2YWY1NmMxOGVmNw
Acesta a obținut accesul neautorizat la sistemele informatice ale multor organizații, postând dovezile spargerilor sale on-line, pe rețelele de socializare. NASA și Marina Regală a Marii Britanii sunt două dintre instituțiile atacate de tânarul român.

În  ianuarie 2012 TinKode a fost arestat de către autoritatea DIICOT România, sub acuzația de blocare temporară a sistemelor informatice ale Armatei SUA, ale Pentagonului și blocarea serverelor de la NASA. TinKode a fost eliberat la 27 aprilie 2012.

A petrecut 90 de zile în închisoare. „Petreci 23 de ore din 24 într-o celulă mică împreună cu alţi şase oameni. Să-ţi rişti libertatea nu merită pentru nimic în lume“, a mărturisit el. „A fost o experienţă maturizantă“, a declarat pentru Ziarul Financiar.

Dar cu toate acestea, odată ieșit din închisoare, s-a hotărât să se apuce de hacking în mod legal, înființând compania Cyber Smart Defence, alături de Mădălin Dumitru.

„Acum este fericit. Face ceea ce îi place, ce a reuşit să facă atât de bine în trecut, acum sub acoperirea legii. Face audit de securitate şi teste de penetrare a infrastructurilor IT. Crede că activitatea din trecut îl ajută să fie mai bun la slujba lui. ‘Dacă vrei să găseşti toate punctele slabe ale unui sistem trebuie să ai experienţă, să poţi fi în mintea hackerului, iar experienţa se dobândeşte prin practică’, a scris el pe blog.”(zf.ro)

Răzvan Manole Cernăianu spune că abilitățile sale în domeniul „hacking-ului” sunt rezultatul curiozității extreme și a ambiției. Țintele sale sunt bine cunoscute fiind branduri puternice cu influență pe scară largă în comunitatea on-line sau pe o anumită nișă. (wikipedia)

File photo of Romanian Cernaianu, formerly known as a hacker by the name of TinKode, working at his laptop in his office in Bucharest

reportaj de Mădălina Corina Diaconu

surse: zf.ro, News.softpedia.com, wikipedia


Cunoaşte Lumea --> Prima pagină


  •  
  •  
  •  

Adauga un comentariu

Adresa de email introdusa nu va fi publicata.
Comentariile care conțin cuvinte obscene și limbaj violent sau care instigă la ură și discriminare nu vor fi publicate!


*


Termeni si conditii