Netflix ar putea fi gata să se dedice jocurilor video și programării interactive

Compania populară de streaming este „încântată să facă mai mult divertismentul interactiv” dincolo de ofertele sale „de la seriale la documentare, filme, originale în limba locală și reality TV”, a declarat un purtător de cuvânt pentru Daily Mail.
„Cei care urmăresc Netflix se bucură, se bucură să fie mai aproape de poveștile pe care le iubesc – prin spectacole interactive precum Bandersnatch și You v. Wild, sau jocuri bazate pe Stranger Things, La Casa de Papel și To All the Boys. Deci, suntem încântați să facem mai mult divertismentul interactiv.”
În acest moment, nu este clar care ar fi strategia Netflix de a intra pe piața jocurilor; o sursă a declarat pentru presa de știri tehnice că ar fi „Strategy TBD”.
Netflix a demarat câteva „lucruri foarte elementare” în industria jocurilor, a declarat co-CEO-ul Reed Hastings la cel mai recent apel al companiei în luna aprilie.
„În anumite privințe, acum suntem interesați de jocuri, deoarece avem Bandersnatch și câteva lucruri interactive de bază”, a spus Hastings.
Bandersnatch este un film din 2018 pe Netflix, care permite spectatorilor să facă alegeri pentru anumite personaje care au prelungit sau scurtat timpul filmului. În total, există 250 de segmente ale filmului, însumând 150 de minute.
Netflix a concurat, de asemenea, cu jocul extrem de popular Fortnite pentru atenția consumatorilor, a spus în scrisoarea trimisă în al patrulea trimestru din 2018 adresată acționarilor.
În 2017, „Stranger Things: The Game”, bazat pe hit-ul emisiunii Netflix, a fost lansat pe dispozitive mobile, proiectat de BonusXP, Inc.
Doi ani mai târziu, „Stranger Things 3: The Game”, proiectat și de BonusXP, a fost lansat atât pe iOS, cât și pe Android, precum și pe console precum Nintendo Switch și Sony PlayStation. Netflix este listat drept colaborator al editorului BonusXP pentru ambele jocuri video.
Directorul financiar al Netflix, Spencer Neumann, aduce o anumită expertiză companiei. A petrecut câțiva ani la dezvoltatorul de jocuri video Activision Blizzard înainte de a se alătura serviciului de streaming în ianuarie 2019.
Netflix a fost lansat pe 14 aprilie 1998, fiind primul magazin on-line de închiriat DVD-uri, cu doar 30 de angajați și 925 de titluri disponibile, care reprezenta aproape întreaga gamă de DVD-uri existente la acea dată, prin model de pay-per-rent (plată-per-închiriere) cu tarife și termene limită similare cu ale rivalilor Blockbuster, notează wikipedia.
Netflix a fost fondat pe 29 august 1997, în Scotts Valley, California, de către Marc Randolph și Reed Hastings. Randolph a lucrat ca director de marketing pentru compania lui Hastings, Pure Atria.
Randolph a fost co-fondator al MicroWarehouse, o companie de comandat calculatoare prin mail, fiind mai târziu angajat de Borland International ca vice-președinte de marketing.
Hastings, un inginer de calculator și matematician, a vândut Pure Atria la Rational Software Corporation în 1997, pentru 700 milioane dolari în ceea ce era pe atunci atunci cea mai mare achiziție în istoria Silicon Valley.
Ei au venit cu ideea pentru Netflix în timp ce navetau între casele lor din Santa Cruz și sediul Pure Atria din Sunnyvale, în timp ce așteptau ca reglementările guvernamentale să le dea acordul asupra fuziunii companiilor.
Cunoaşte Lumea --> Prima pagină
Adauga un comentariu