Cunoaste lumea

Noutăți

Medicina trece bariera dintre viaţă şi moarte: un om a fost adus în starea de „animaţie suspendată”

  •  
  •  
  •  

Mai mulţi pacienţi din SUA a fost aduşi în starea de „animare suspendată”, ce presupune o stopare temporară a tuturor funcțiilor organismului, o procedură care ar putea fi salvatoare în cazul traumatismelor cauzatoare de moarte, potrivit newscientist.com.

Procedura a fost efectuată de o echipă de medici de la Școala de medicină a Universității din Maryland, în cadrul unor teste clinice ce au ca scop rezolvarea unor traumatisme care în mod normal provoacă decesul.

Samuel Tisherman, coordonatorul echipei de medici, a declarat pentru New Scientist că procedura a fost „puțin suprarealistă” atunci când au realizat-o prima dată. Acesta nu a precizat câți pacienți au fost aduși în starea de „animare suspendată”.

Procedura implică răcirea corpului la 10 – 15°C prin înlocuirea sângelui din organism cu soluție salină extrem de rece. Activitatea cerebrală este oprită aproape în totalitate. Pacienții sunt apoi deconectați de la sistemul de răcire – în mod normal ar fi clasificați drept decedați – și sunt mutați în sala de operație, unde medicii au la dispoziție două ore pentru a rezolva traumatismele. Corpul pacientului este ulterior reîncălzit, iar inima, repornită.

Citește mai mult: Cotidianul


Cunoaşte Lumea --> Prima pagină


  •  
  •  
  •  

Adauga un comentariu

Adresa de email introdusa nu va fi publicata.
Comentariile care conțin cuvinte obscene și limbaj violent sau care instigă la ură și discriminare nu vor fi publicate!


*


Termeni si conditii