Cunoaste lumea

Noutăți

Explorați peste 12.410 de fotografii NASA

  •  
  •  
  •  

Explorează-ți curtea din spate sau cealaltă parte a Pământului cu EO Explorer. De mai bine de 20 de ani, Observatorul Pământului a publicat povești de pe toată planeta noastră.

Acum vă încurajăm să explorați acele povești într-un mod diferit: după locație.

Puteți filtra poveștile deselectând casetele de selectare Imaginea zilei sau Evenimente naturale sau puteți lăsa ambele casete bifate pentru a vedea totul.

De asemenea, puteți să răsfoiți imaginile noastre la nivel de subiect, vizitând paginile cu subiecte Imaginea zilei sau Evenimente naturale.

Pentru a explora imaginile NAS accesați link-ul https://earthobservatory.nasa.gov/map#2/0.0/0.0

Foto: Harta de bază generată folosind date de la NASA MODIS Land Cover, Shuttle Radar Topography Mission (SRTM), Grafica batimetrică generală a oceanelor (GEBCO) și granițele naturale ale Pământului. Etichete de hărți de Stamen Design, sub CC BY 3.0, folosind date de OpenStreetMap, sub ODbL.

Această hartă a fost dezvoltată pentru a oferi bază pentru instrumentul de navigare Earth Observatory Explorer.

Cele două hărți globale sunt georeferențiate folosind coordonatele World Geodetic System 1984 (WGS 84; EPSG:4326).

Harta Observatorului Pământului NASA realizată de Joshua Stevens, folosind date de la NASA MODIS Land Cover, misiunea de topografie cu radar al navetei (SRTM), diagrama batimetrică generală a oceanelor (GEBCO) și granițele naturale ale Pământului, publicată la 1 septembrie 2020.


Cunoaşte Lumea --> Prima pagină


  •  
  •  
  •  

Adauga un comentariu

Adresa de email introdusa nu va fi publicata.
Comentariile care conțin cuvinte obscene și limbaj violent sau care instigă la ură și discriminare nu vor fi publicate!


*


Termeni si conditii