Cunoaste lumea

Noutăți

Citatul zilei… Nora Iuga

  •  
  •  
  •  

”Criticii nu te fac artist”

Nora Iuga (pseudonimul literar al Eleonorei Almosnino, născută la  4 ianuarie 1931, în București) este o poetă română, romancieră și traducătoare din limbile germană și suedeză.

Este soția poetului George Almosnino și mama balerinului Tiberiu Almosnino.

Din 1985 este scriitoare profesionistă. Face lecturi publice în străinătate și primește numeroase burse.

A început să scrie versuri în clasa a două la Institutul Catolic: în timp ce tatăl ei cântă la vioara un poem de Jeno Hubay, Nora Iuga a simțit o vibrație puternică și muzica a început să se transforme în cuvinte.

Atunci a trăit pentru prima oară tulburătoarea atingere a inspirației. Probabil din această cauză, Nora Iuga nu suporta calificativul de profesionist în poezie și nu și-a făcut niciodată o meserie din scris.

La 79 de ani, Nora Iuga a devenit cel mai vârstnic blogger literar, în iulie 2010 apărându-i nr. 1 din „Girafa albastră”, o revistă audio-video cu și despre autoare, pe care intenționează să o publice trimestrial.

Sursă text și foto: Wikipedia


Cunoaşte Lumea --> Prima pagină


  •  
  •  
  •  

Adauga un comentariu

Adresa de email introdusa nu va fi publicata.
Comentariile care conțin cuvinte obscene și limbaj violent sau care instigă la ură și discriminare nu vor fi publicate!


*


Termeni si conditii