Cunoaste lumea

Noutăți

Citatul zilei…Henrik Ibsen

  •  
  •  
  •  

”Zi de zi să fii ca tine! Nu fii azi unul, altu-apoi şi altul peste-un an sau doi. Ceea ce eşti, să fii din plin, nu doar puţin câte puţin”

Henrik Johan Ibsen (n. Skien, Suedia-Norvegia  – d. Christiania, Norvegia) a fost un dramaturg, director de teatru și poet norvegian.

Ca inițiator al curentului modernist în teatru, Ibsen este considerat „părintele realismului” și unul dintre cei mai influenți dramaturgi ai timpurilor sale.

Printre marile sale lucrări se numără Brand, Peer Gynt, Un dușman al poporului, Împărat și Galilean, O casă de păpuși, Hedda Gabler, Strigoii, Rața sălbatică, Când noi, morții, vom învia, Stâlpii societății, Femeia mării, Rosmersholm, Constructorul Solness și John Gabriel Borkman.

Este cel mai frecvent jucat dramaturg din lume după Shakespeare, iar la începutul secolului al XX-lea, O casă de păpuși devenise cea mai jucată piesă.

Text și foto: Wikipedia


Cunoaşte Lumea --> Prima pagină


  •  
  •  
  •  

Adauga un comentariu

Adresa de email introdusa nu va fi publicata.
Comentariile care conțin cuvinte obscene și limbaj violent sau care instigă la ură și discriminare nu vor fi publicate!


*


Termeni si conditii