Bine ați venit în Generația Ocean!!! (Foto-Video)

Fiecare generație are un rol de jucat. Oricine ai fi, oriunde ai fi, toți suntem generația Oceanului!
“Ne confruntăm cu provocări critice pentru sănătatea Oceanului nostru, a climei și a populației globale. Abordarea acestora necesită acțiuni urgente, îndrăznețe și cooperare globală.
De aceea avem nevoie de eforturi orientate spre acțiune, colaborative, concentrate pe impact și ambițioase, cum ar fi Blue Climate Initiative. Îmi ofer încurajarea și sprijinul pentru succesul său continuu.” H.S.H. Prințul Albert al II-lea de Monaco
Sănătatea oceanelor noastre este critică. Oceanele generează o jumătate uluitoare din oxigenul lumii și absorb un sfert din emisiile sale de dioxid de carbon.
Peste 3 miliarde de oameni depind de oceane pentru sursa lor principală de nutriție. Bunurile și serviciile oceanelor generează aproximativ 2,5 trilioane de dolari pe an, echivalentul a șaptea cea mai mare economie a lumii.
Cu toate acestea, aceste servicii vitale sunt amenințate de încălzirea globală, acidificarea oceanelor, poluare, practici de pescuit nedurabile și alte amenințări.
“Nu poți proteja oceanele fără a rezolva schimbările climatice și nu poți rezolva schimbările climatice fără a proteja oceanele.” John Kerry
Deceniul ONU al Științei Oceanului pentru Dezvoltare Durabilă (2021-2030) („Deceniul Oceanului”) urmărește să stimuleze știința oceanică și generarea de cunoștințe pentru a inversa declinul stării sistemului oceanic și a cataliza noi oportunități pentru dezvoltarea durabilă a acestui masiv ecosistem marin.
Viziunea deceniului oceanic este „știința de care avem nevoie pentru oceanul pe care îl dorim”.
Deceniul Oceanului oferă un cadru de reuniune pentru oamenii de știință și părțile interesate din diverse sectoare pentru a dezvolta cunoștințele științifice și parteneriatele necesare pentru a accelera și valorifica progresele în știința oceanelor pentru a obține o mai bună înțelegere a sistemului oceanic și pentru a oferi soluții bazate pe știință pentru a realiza Agenda 2030.
Adunarea Generală a ONU a mandatat Comisia Oceanografică Interguvernamentală (COI) a UNESCO să coordoneze pregătirile și implementarea Deceniului.
Text – Deceniul ONU al Oceanului
Foto facebook
Cunoaşte Lumea --> Prima pagină
Adauga un comentariu